5 lat działalności Stowarzyszenia Generałów Policji RP
5 lat działalności SGPRP
3.1. Geneza powstania Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej
Po raz pierwszy, inicjatywa powołania organizacji społecznej, skupiającej generałów (nadinspektorów, generalnych inspektorów i generałów Milicji Obywatelskiej) Policji, w środowisku policyjnym, dyskutowana była już od roku 1995. W dyskusjach tych, przejawiano troskę o dalsze wykorzystanie potencjału intelektualnego i doświadczenia generałów zdobytego w czasie wielu lat służby.
Natomiast poparcie dla pomysłu, nastąpiło w czasie spotkania byłych komendantów głównych, zorganizowanego w roku 1997 przez nieżyjącego już, Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Marka Papałę.
W wyniku tego, w roku 2003, gen. E. Kłosowski wystąpił z roboczą koncepcją powołania Stowarzyszenia Generałów, do Komendy Głównej Policji. Dzięki temu uzyskał aprobatę ówczesnego Komendanta Głównego Policji, który zapewnił niezbędną pomoc przy pracach organizacyjnych Stowarzyszenia. Z ramienia KGPr wszechstronnej pomocy udzielił gen. Z. Chwaiiński, który był zastępcą ówczesnego Komendanta Głównego Policji. Do współpracy został wyznaczony również, Zygmunt A. Kowalczyk, pracownik Biura Kadr i Szkolenia KGP. Efektem tych wszystkich starań, było powołanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego Stowarzyszenia Generałów Policji, który powstał z inicjatywy gen. E. Kłosowskiego, w składzie gen. L. Lamparski (pierwszy Komendant Główny Policji w tatach 1990 – 91), gen. K. Jabłoński i gen. E. Kłosowski, który na jednym z posiedzeń tego Komitetu został wybrany jego przewodniczącym. Wybrany zespół przystąpił do opracowywania roboczego projektu statutu Stowarzyszenia oraz założeń programowych niezbędnych do poprawnego funkcjonowania Stowarzyszenia w środowisku policyjnym. Oprócz tego, zespół przygotował dokumenty potrzebne do powołania Komitetu Założycielskiego, w tym plan podstawowych zadań, w którym to m.in.:
- określono termin i miejsce zebrania,
- sposób, powiadomienia generałów (listy zapraszające),
- opracowano ogólną informację dotyczącą programu działania,
- określono wstępne zasady współpracy ze stowarzyszeniami o podobnym profilu działania,
- zaproponowano potrzebę rozmów członków Społecznego Komitetu Organizacyjnego z Generałami,
- przedstawiono zasadę współpracy z Komendą Główną Policji, w tworzeniu Stowarzyszenia.
I tak, w dniu 14 kwietnia 2004 roku, w sali konferencyjnej w budynku Komendy Głównej Policji przy ulicy Domaniewskiej 36/38 doszło do pierwszego, historycznego zebrania założycielskiego, na które zaproszono wszystkich emerytowanych i czynnych zawodowo generałów milicji i Policji, oraz zastępców ówczesnego komendanta głównego Policji – nadinsp. E. Szczerbaka i nadinsp. Z. Chwalińskiego1. W czasie tego Zebrania Założycielskiego, podjęto formalne działania zmierzające do:
- utworzenia Stowarzyszenia,
- zatwierdzenia statutu,
- wybrania Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Generałów Policji RP,
- skierowania wniosku rejestrowego do Krajowego Rejestru Sądowego,
- zatwierdzenia harmonogramu przedsięwzięć Komitetu Założycielskiego. Następnie wybrany został także, Komitet Założycielski w skład, którego weszli:
- gen. w st. spocz. Edward Kłosowski – przewodniczący,
- nadinsp. w st. spocz. Leszek Lamparski -wiceprzewodniczący,
- nadinsp. w st. spocz. Krzysztof Jabłoński 9 nadinsp. Zbigniew Chwaliński,
- nadinsp. Wiesław Stach.
W wyniku tych działań, Stowarzyszenie Generałów Policji RP zostało zarejestrowane, w dniu 8 września 2004 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym w Warszawie2. Dalej zgodnie z przyjętym harmonogramem przedsięwzięć Komitetu Założycielskiego, ustalono datę l Walnego Zebrania Wyborczego Stowarzyszenia Generałów Policji RP w dniu 25 listopada 2004 roku. Wszyscy Członkowie Założyciele oraz Generałowie, którzy jeszcze nie zgłosili akcesu zostali zaproszeni do uczestnictwa w Walnym Zebraniu Wyborczym. W zaproponowanym projekcie porządku Walnego Zebrania, podano dwa terminy rozpoczęcia zebrania, które jednak odbyło się dopiero w drugim terminie. Otwarcia I Walnego Zebrania, dokonał gen. E. Kłosowski – przewodniczący Komitetu Założycielskiego. Natomiast przewodniczącym I Walnego Zebrania, został wybrany gen. Z. Centkowski. Zaproponowany porządek zebrania i regulamin obrad, zostały przyjęte jednogłośnie przez obecnych uczestników.
Ważnym wydarzeniem w trakcie tego zebrania, było odczytanie przez gen. E. Kłosowskiego „Postanowienia Sądu o rejestracji Stowarzyszenia”. Następnie do istotnych działań, należy zaliczyć wniosek złożony przez gen. Z. Chwalińskiego, proponującego przyjęcie do Stowarzyszenia Generałów, którzy złożyli deklarację po 14 kwietnia. Walne Zebranie podjęło stosowną uchwałę akceptującą propozycję. W celu sprawnego przebiegu Walnego Zebrania Wyborczego dokonano w jawnym głosowaniu wyboru niezbędnej komisji.
I tak, sprawozdanie z działalności Komitetu Założycielskiego przedstawił gen. L. Lamparski, a informacje o sprawach finansowych gen. K. Jabłoński, przyjęto również wniosek o udzielenie absolutorium Komitetowi Założycielskiemu.
Istotnym punktem I Walnego Zebrania Wyborczego, było zgłoszenie przez gen. E. Kłosowskiego założeń i wniosków do działalności dla nowo powstałego Zarządu, który został wybrany zgodnie z wszelkimi zasadami demokracji, a ukonstytuował się on a następująco:
- Prezesem Zarządu został – gen. L. Lamparski
- Wiceprezesem – gen. Z. Chwaliński
- Sekretarzem – gen. E. Kłosowski
- Skarbnikiem – gen. E. Szczerbak
- Członkiem Zarządu – gen. dr T. Pietrzak.
Jednocześnie oprócz Zarządu, do władz Stowarzyszenia wybrano członków pierwszej Komisji Rewizyjnej w składzie: gen. R. Trajder, gen. J. Wikariat i gen. H. Tokarski. I w taki właśnie sposób Stowarzyszenie oficjalnie już rozpoczęło swoją działalność ze wszystkimi skutkami prawnymi jakie są z tym związane.
Natomiast pierwszą siedzibą, aczkolwiek czasowo przydzieloną, został lokal w obiekcie przy ulicy Rakowieckiej 2 w Warszawie.
3.2. Postanowienia ogólne Statutu
Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej, jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem skupiającym generałów, nadinspektorów, generalnych inspektorów pozostających w stanie spoczynku, rezerwie lub pełniących służbę czynną. Celem Stowarzyszenia jest integracja środowiska generałów Policji, upowszechnianie problematyki porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym, stwarzanie atmosfery zaufania i szacunku do policji, troska o rodziny generałów oraz wspieranie organizacyjne osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, które podejmują działania służące realizacji celów Stowarzyszenia3.
Dalej Stowarzyszenie może być, również członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym celu działania, a także ma możliwość nawiązania współpracy z organizacjami, które interesują się problematyką działalności samego Stowarzyszenia Generałów Policji RP.
W związku z tym, że Stowarzyszenie nie jest organizacją zarobkową, może prowadzić ono tylko i wyłącznie działalność charytatywną lub gospodarczą, ale ukierunkowaną na realizację celów statutowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Wynikiem tego jest zapis, mówiący, że Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków, przykładem są dyżury członków zarządu w siedzibie stowarzyszenia na ulicy Domaniewskiej 36/38 w Warszawie. Mimo tego, Stowarzyszenie Generałów Policji RP ma możliwość zatrudniania innych pracowników do prowadzenia swych, spraw zgodnie z odrębnymi przepisami.
I tak, w chwili obecnej ze stowarzyszeniem współpracuje społecznie, Zygmunt A. Kowalczyk, który to wspiera działalność stowarzyszenia od samego początku jego istnienia, a także co najważniejsze brał on także czynny udział w tworzeniu samego stowarzyszenia. Działania jego polegają, między innymi, na współuczestnictwie w opracowywaniu harmonogramu działalności organizacyjnej stowarzyszenia, prowadzeniu niezbędnej korespondencji i dokumentacji, oraz na aktywnym uczestnictwie we wszystkich zebraniach stowarzyszenia.
Ukoronowaniem tej owocnej współpracy była, uchwała4 podjęta na wniosek Zarządu przez Walne Zebranie Stowarzyszenia Generałów Policji RP w dniu 21 września 2007 roku w wyniku, której przyjęto Zygmunta A. Kowalczyka w poczet honorowych członków Stowarzyszenia5.
3.1.2. Cele S sposoby realizacji działalności Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Generałów Policji RP zrzesza wyjątkowych ludzi o olbrzymim potencjale intelektualnym, którzy przez wiele lat zarządzali formacją odpowiedzialną za bezpieczeństwo państwa. Generałowie ci, posiadają bogate doświadczenie zawodowe i życiowe, z którego mogą skorzystać inni, nie tylko środowisko policyjne. Wynikiem tego, jest wpisany w statut stowarzyszenia, bardzo szeroki program, który to umożliwia.
Stąd też, w programie tym, główne cele Stowarzyszenia do realizacji, to:
- współdziałanie z Komendą Główną Policji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także z organizacjami społecznymi i organami samorządowymi oraz instytucjami istniejącymi w kraju i za granicą, zajmującymi się problematyką porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałaniem patologiom społecznym;
- podejmowanie przedsięwzięć pomocowych na rzecz Członków Stowarzyszenia oraz ich rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach losowych lub zdrowotnych;
- działanie na rzecz integracji społecznej i kulturalnej generałów policji będących w służbie czynnej i w stanie spoczynku;
- ochrona czci, godności i honoru polskiego policjanta oraz integrowanie oficerskiego środowiska policyjnego;
- budowanie międzypokoleniowej więzi pomiędzy weteranami policyjnej służby a młodym pokoleniem Policjantów;
- upowszechnianie patriotycznych tradycji i historii polskich służb policyjnych oraz prezentowanie oblicza współczesnej Policji i jej osiągnięć w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa i obywateli;
- współdziałanie na rzecz współpracy ze środowiskami opiniotwórczymi w kształtowaniu prestiżu służby policyjnej w społeczeństwie6.
Natomiast nierozerwalnie związane z tymi powyższymi celami, są sposoby ich realizacji przez Stowarzyszenie, do których zaliczamy:
- uczestniczenie w wypracowywaniu i popularyzacji poglądów służących umacnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego przez wykorzystanie wieloletniego policyjnego i życiowego doświadczenia oraz profesjonalnej wiedzy Członków Stowarzyszenia;
- współpraca z Komendą Główną Policji w kształtowaniu nowego sposobu wykonywania zadań opartych na współpracy policjantów i obywateli;
- wypracowywanie i przedstawianie organom kierowniczym państwa opinii i wniosków do projektów aktów prawnych rzutujących na nowoczesną organizację służb porządku i bezpieczeństwa publicznego w RP, służbę funkcjonariuszy, warunki wynagradzania, bhp służby i socjalno – bytowe rodzin policyjnych;
- pogłębienie więzi koleżeńskich i rodzinnych Członków Stowarzyszenia poprzez:
• organizowanie towarzyskich spotkań z rodzinami,
• wspólne uczestnictwo w imprezach kulturalnych, rozrywkowych i turystycznych,
• udzielanie pomocy organizacyjnej i materialnej w indywidualnych przypadkach,
• niesienie pomocy rodzinom zmarłych generałów w rozwiązywaniu problemów życiowych; - inspirowanie służbowego kierownictwa Policji do zapewniania troski o groby policjantów/ milicjantów/ i miejsca ich wiecznego spoczynku, obiekty i miejsca pamięci związane z dziejami polskich służb policyjnych;
- inspirowanie organizowania i obejmowanie patronatami konferencji i sesji popularno – naukowych, działalności publicystycznej i wydawniczej, konkursów i turniejów z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego, przeciwdziałania patologiom społecznym oraz patriotycznych tradycji i historii policji;
- organizacja różnorodnych spotkań Członków Stowarzyszenia z przedstawicielami środowisk opiniotwórczych, naukowych, organizacji rządowych, samorządowych i pozarządowych;
- uczestnictwo w uroczystościach rocznicowo – patriotycznych, ślubowaniach, mianowanych na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy itp., organizowanych przez Komendę Główną Policji i terenowe jednostki organizacyjne;
- opracowywanie i upowszechnianie publikacji związanych z dziejami polskich służb policyjnych i nowoczesnymi kryteriami oraz standardami obowiązującymi Policję RP;
- współpraca z organami doradczo – koncepcyjnymi Komendanta Głównego Policji w tworzeniu najnowszych rozwiązań w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego;
- inicjowanie weteranów policyjnej służby do przekazywania osobistych relacji z okresu służby, dokumentów, wydawnictw, eksponatów umundurowania i pamiątek związanych z dziejami Milicji Obywatelskiej i Policji do Muzeum Policji;
- podejmowanie działań zmierzających do poprawy warunków socjalno -bytowych emerytów i rencistów policyjnych i ich rodzin, w tym, w tworzeniu pensjonatów, domów seniora i hospicjów dla weteranów służby oraz współpraca w tym zakresie z NSZZ Policjantów, Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów RSW RP, Stowarzyszeniami Rodzin Policyjna, Fundacją Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach7.
Obecnie Stowarzyszenie jest współorganizatorem systematycznej publikacji, dotyczącej osiągnięć policjantów polskiego pochodzenia, pełniących służbę w policjach innych krajów.
3.1.3. Członkowie Stowarzyszenia – ich prawa s obowiązki
Stowarzyszenie nie może istnieć bez swoich członków, bowiem to oni decydują o jego być ałbo nie być. W chwili utworzenia, Stowarzyszenie Generałów Policji RP liczyło aż 29 członków – generałów, mimo, że wymagana liczba do założenia to 15 członków. Natomiast na koniec roku 2005 było ich już 38, a dwa lata później doszło dwóch kolejnych. Obecnie Stowarzyszenie liczy 43 członków.
Według zawartych w statucie zapisów, członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia Generałów Policji RP, mogą być wyłącznie nadinspektorzy, generalni inspektorzy Policji w stanie spoczynku bądź w służbie czynnej, oraz generałowie Milicji Obywatelskiej8. Natomiast członkami wspierającymi mogą być wszystkie osoby fizyczne lub prawne, które popierają cele i działalność Stowarzyszenia oraz deklarują dowolną określoną przez siebie składkę. Również oficer wyższy Policji zajmujący stanowisko etatowe nadinspektora (z obowiązkiem powiadomienia przełożonego) może zostać członkiem Stowarzyszenia pod warunkiem, że jest w stanie dopomóc w realizacji zadań Stowarzyszenia9. Oprócz tych dwóch rodzajów członków, jest jeszcze członek honorowy, którym może być osoba fizyczna, zasłużona dla Stowarzyszenia i wspierająca jego działalność w kraju, jak i za granicą. W przeciwieństwie do członka wspierającego, ma ona głos doradczy w trakcie działalności statutowej władz Stowarzyszenia.
Każdy z członków ma również określone prawa, ale i obowiązki wynikające ze statutu. I tak, wśród praw możemy wymienić prawo wnioskowania we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia, prawo do posiadania legitymacji stowarzyszenia, czy prawo do odwoływania się od uchwał Zarządu do Walnego Zebrania Członków10.
Natomiast obowiązkiem członków zwyczajnych i wspierających jest:
- dbanie o rozwój Stowarzyszenia dla osiągnięcia jego celów;
- przyczynianie się swoją postawą, działaniami do wzrostu i znaczenia Stowarzyszenia, tworzenia przyjacielskiej atmosfery oraz wzajemnego szacunku i zaufania;
- przestrzeganie powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz postanowień statutu Stowarzyszenia, regulaminów i uchwał władz statutowych;
- brania udziału w działalności i pracach stowarzyszenia;
- płacenia regularnie składek członkowskich11.
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w następstwie złożenia rezygnacji, niepłacenia składek, nieusprawiedliwionego nieuczestnictwa w zebraniach lub, w skrajnych przypadkach, śmierci członka. Można również wykluczyć członka stowarzyszenia za rażące naruszenie zasad moralno – etycznych statutu, nie respektowanie uchwał władz Stowarzyszenia i działalność sprzeczną z jego interesami.
3.1.4. Władze Stowarzyszenia
W Prawie o Stowarzyszeniach organy, które sprawują pieczę nad poprawnym i zgodnym z prawem funkcjonowaniem stowarzyszenia, określamy mianem władz stowarzyszenia.
Takimi władzami w Stowarzyszeniu Generałów Policji RP, które określa statut są: Walne Zebranie Członków, Zarząd i Komisja Rewizyjna.
I tak, Walne Zebranie Członków (generałowie będący jego członkami) jest najwyższą władzą Stowarzyszenia, które wybiera członków Zarządu i członków Komisji Rewizyjnej na okres 3 lat. Walne Zebranie Członków ma możliwość podejmowania ważnych uchwał przy obecności co najmniej połowy liczby członków w pierwszym terminie. Natomiast rozpatrywane uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych na zebraniu12, co związane jest z bardzo szerokim zakresem kompetencji Walnego Zebrania Członków, do których należą m.in.:
- uchwalanie statutu oraz zmian jego postanowień;
- podejmowanie uchwał wynikających z założeń statutu;
- ustalanie kierunków i uchwalanie programów działania oraz dokonywanie
- oceny ich realizacji; o dokonywanie wyborów i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej13.
Drugim, z kolei, organem pod względem ważności jest Zarząd, który kieruje działalnością Stowarzyszenia i stanowi jego reprezentację na zewnątrz. Działa on społecznie i pracuje kolegialnie na odbywanych okresowo posiedzeniach. W gestii Zarządu należy między innymi, realizowanie zadań i celów wynikających ze statutu, zarządzanie finansami i majątkiem Stowarzyszenia, zwoływanie Walnych Zebrań Członków czy podejmowanie innych czynności w imieniu Stowarzyszenia.
Zarząd Stowarzyszenia Generałów Policji RP składa się z 5 członków Stowarzyszenia, którzy wybierają ze swojego grona prezesa, wiceprezesa, sekretarza i skarbnika, powierzając im określone regulaminem pracy Zarządu zadania14. Przykładem tutaj jest zakres zadań prezesa, jako najwyższej funkcją osoby w Zarządzie, do których należą:
- reprezentowanie stowarzyszenie na zewnątrz;
- czuwanie nad realizacją uchwał Walnego Zebrania Członków oraz Porozumienia o współpracy z Komendą Główną Policji i Harmonogramów Współpracy;
- organizowanie i kierowanie pracami Zarządu;
- przydzielanie odpowiednich zadań i odcinków działalności poszczególnym zespołom i członkom Zarządu;
- zwoływanie posiedzenia i zebrań Zarządu;
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia i składanie w jego imieniu, wraz z upoważnionymi członkami, oświadczenia woli i zaciąganie zobowiązania;
- zapoznawanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej z planem posiedzeń Zarządu.
Wszyscy pozostali członkowie Zarządu wykonują prace zlecone przez prezesa, które są niezbędne do sprawnego i zgodnego ze statutem, uchwałami, odpowiednimi porozumieniami i harmonogramem działalności stowarzyszenia.
Ostatnią już, władzą Stowarzyszenia jest Komisja Rewizyjna, która jest organem kontrolnym składającym się z 3 osób. Zadaniem komisji jest sporządzanie sprawozdania z całokształtu działalności Stowarzyszenia. W sprawozdaniu takim zawarte są m.in. przychody i wydatki Stowarzyszenia, czy są zgodne ze stanem faktycznym, stan osobowy członków a także zamierzenia, których nie udało się zrealizować i wiele innych, związanych z poprawnym funkcjonowaniem Stowarzyszenia Generałów Policji RP. Komisja Rewizyjna nie podlega Zarządowi, lecz Walnemu Zebraniu Członków, przed którym to składa sprawozdanie ze swej pracy.
3.1.5. Warunki lokalowe i materialne Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Generałów Policji RP, dzięki uprzejmości Komendy Głównej Policji, otrzymało do swojej dyspozycji lokal, a dokładniej jeden pokój o pow. 15m2 na pierwszym piętrze budynku, Policyjnego Domu Kultury „Pegaz”, przy ulicy Domaniewskiej 36/38 w Warszawie.
Jednocześnie Biuro Logistyki KGP, udostępnia niezbędne wyposażenie kwaterunkowe tego pokoju, takie jak: krzesła, stolik gospodarczy, szafkę metalową ze skarbczykiem, czy stolik pod telefaks i telefon. Resztę wyposażenia stanowią przedmioty nabyte w drodze zakupów własnych Stowarzyszenia, a także częściowo użyczone przez gen. Lamparskiego z zasobów prywatnych.
Oprócz tego, Stowarzyszenie ma możliwość korzystania z innych pomieszczeń Domu Kultury, takich jak sala konferencyjna wraz z wyposażeniem, czy zaplecze sanitarne, które umożliwiają poprawne funkcjonowanie Stowarzyszenia Generałów Policji RP. W obiekcie „Pegaza” znajduje się również lokal gastronomiczny „Braci Wiśniewskich”, z którego usług Stowarzyszenie korzysta w sytuacjach wszelkich zebrań i spotkań, a opłaty regulowane są ze składek członkowskich.
Dalej, jeśli chodzi o stronę materialną to, Statut określa jasno, że Stowarzyszenie rozporządza funduszem i majątkiem, które uzyskuje ze składek członkowskich, z dotacji i darowizn, ze spadków i zapisów oraz ofiarności publicznej, a także z działalności wydawniczej i gospodarczej.
Jednak w praktyce wygląda to tak, że Stowarzyszenie jest utrzymywane i funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki składkom członkowskim. Obecnie większość generałów jednorazowo opłaca składkę roczną z góry, dokonując wpłaty na konto bankowe Stowarzyszenia.
W roku 2008 po raz pierwszy Stowarzyszenie Generałów Policji RP uzyskało dotację celowa od Fundacji „Asekuracja” w Poznaniu, która to wspiera działania zmierzające do naukowego opracowania pierwszego w dziejach Policji Rzeczypospolitej publikacji pt „Komendanci Główni Policji RP”.
Publikację Zarząd dziś przekazuje Panom Generałom.
Dalsze działania Zarządu podejmowane są w celu wydania publikacji biograficznej „Generałowie Policji”.
Moje wystąpienie nie wyczerpuje w pełni wiedzy o działalności naszego Stowarzyszenia. Zachęcam do dyskusji.
Fragment pracy magisterskiej Pani Lidii Aleksandry Zimoląg
1 T. Moszczyński, „Stowarzyszenie generałów”, Gazeta Policyjna, 2004, Nr. 18.
2 Odpis wyciągu zarejestrowania Stowarzyszenia w KRS i nadanie Regonu, Aneks nr. 1.
3 Na podstawie Statutu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, str. 1.
4 Uchwała Walnego Zebrania Stowarzyszenia Generałów Policji RP z dnia 21.09.207 r., Aneks 2.
5 Certyfikat honorowego członka Stowarzyszenia Generałów Policji RP, Aneks 3.
6 Na podstawie Statutu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, str. 3.
7 Na podstawie Statutu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, str. 4.
8 T. Moszczyński, Stowarzyszenie generałów, Gazeta policyjna, 2004, nr 18
9 Na podstawie Statutu stowarzyszenia Generałów Policji RP,str. 6.
10 Na podstawie Statutu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, str. 5.
11 Na podstawie Statutu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, str. 6-7.
12 Uchwała Walnego Zebrania Stowarzyszenia Generałów Policji RP z dnia 21.09.2007, Aneks 4.
13 Na podstawie Statutu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, Aneks 5.
14 Regulamin pracy Zarządu Stowarzyszenia Generałów Policji RP, Aneks 6.